Porady zielarskie

Glistnik jaskółcze ziele - naturalny sposób na kurzajki

Glistnik jaskółcze ziele (łac.: Chelidonium majus L) jest byliną z rodziny makowatych. Występuje pospolicie w strefie klimatu umiarkowanego, w tym powszechnie w Polsce. Rozliczne lecznicze właściwości glistnika znane są od tysięcy lat.

Sok mleczny jaskółczego ziela od lat wykorzystywany jest w medycynie ludowej oraz w homeopatii do leczenia brodawek wirusowych skóry tzw. kurzajek. W niektórych rejonach Polski roślinę nazywano nawet „zielem na brodawki”. W terapii brodawek wirusowych sok mleczny aplikowany jest zewnętrznie, na skórę. Nie istnieją dane na temat przezskórnej absorpcji związków czynnych z tego surowca. 

Jak stosować jaskółcze ziele na kurzajki? 

Preparat należy nanieść w niewielkiej ilości na miejsce zmienione chorobowo, unikając przy tym kontaktu z oczami oraz jamą ustną, a także błonami śluzowymi narządów intymnych.

Jeżeli używamy ekstraktu w formie płynnej (do kupienia w aptece lub sklepie zielarskim), można do tego celu zastosować pipetę, wacik lub inny aplikator. Podobnie rzecz wygląda w przypadku soku z wyciśniętego jaskółczego ziela (aby pozyskać mleczną maź, należy przełamać roślinę i lekko ucisnąć uszkodzoną łodygę). 

Jaskółcze ziele na kurzajki dostępne jest też w postaci maści z glistnika lub kremu. To najbezpieczniejsza i najwygodniejsza forma aplikacji.

Olejek z glistnika na kurzajki stosuje się przez maksymalnie kilka-kilkanaście dni, natomiast maści zawierające ekstrakty z jaskółczego ziela w niższym stężeniu – do 30 dni.

Dawkowanie

Zewnętrznie: świeży sok mleczny z glistnika 2 x dziennie na zmiany chorobowe 4-8 tygodni.

Przeciwwskazania

Z uwagi na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12. roku życia oraz u kobiet w ciąży i podczas laktacji.

Działania niepożądane

Ze względu na działanie fototoksyczne w trakcie stosowania ziela glistnika należy unikać przebywania na słońcu.